Bôrická cesta 107, 010 01 Žilina
+ 421 911 151 488

Prsia v dejinách ľudstva

Vestonická Venušapodľa sôch Venuše z doby kamennej predpokladáme, že spoločnosť uctievala plodnosť a materstvo. Veľké prsia mali byť symbolom prežitia rodu. Aj neskôr sa oslavovala plodnosť, v Indii mali sošky dokonca viacero párov prsníkov.

Vestonická Venuša, 29 000-25 000 rokov p.n.l.

Antickí Rimania a Gréci pripisovali ľahko odetým či obnaženým prsiam znak váženosti. Pred veľkosťou uprednostňovali ich pevnosť. Pre spevnenie si zvykli zamotať prsia do látky, aby sa pri chôdzi nehýbali.

V stredoveku ich nazývali citróny, v renesancii jabĺčka, v baroku broskyne a holandskí muži v 17. storočí ich volali melóny.

V 18. storočí sa prsia stali predmetom politického boja. Ženy mali dojčiť v záujme obmedzenia detskej úmrtnosti a obrody spoločnosti. Počas vojen a revolúcií boli dokonca nabádané k tomu, aby ich vystavovali mužom - vojakom a odhaľovali ich ako symbol slobody. Vo veľkom sa propagovalo materské dojčenie, pričom prsia boli rozdelené na materské, symbolizujúce obnovu rodiny a poškvrnené, súvisiace s dojkami, ktoré odchovali väčšinu aristokratov.

Eugène Delacroix - Sloboda vedúca ľud 1830
Eugène Delacroix - Sloboda vedúca ľud, 1830

V polovici 18. storočia bolo dojčenie princípom rovnostárskej politiky, keď všetky ženy mali dojčiť a naplniť úlohu ženy-matky. Tá sa stala aj námetom romantických umeleckých diel. Ženy s odhalenými prsiami sa stali symbolom novej republiky, i keď z verejného života boli vylúčené.

 

V 19. storočí boli v Amerike ženské prsia tiež súčasťou boja proti otroctvu, keď černošské otrokyne dojčili biele deti na úkor vlastných.

V 20. storočí v období vojen sa prsia často objavovali na propagandistických materiáloch. Ich fotografie boli posielané mužom na frontoch. Po vojne boli sexuálnymi a materskými symbolmi pre zvyšovanie populácie.

S prsiami a materským mliekom sa spájalo množstvo ženských božstiev - fenická bohyňa Astarte, egyptská bohyňa Isis, grécke bohyne Gaia, Héra, Artemis a pod. Nájdu sa aj mužské božstvá, zobrazené s prsiami napr. riečny boh Hapi.

V kresťanskej ikonografii niektoré diela vyobrazujú ženy s prsiami v rukách alebo na tácke, čo je symbolom mučeníckej smrti odseknutím pŕs napr. Sv. Agáta Sicílska.