Bôrická cesta 107, 010 01 Žilina
+ 421 911 151 488

Prírodná lekárnička pomôže pri ťažkostiach aj bez užívania liekov

Takmer každého človeka z času na čas potrápia ťažkosti, od nachladnutia, cez bolesť ucha a uštipnutie hmyzom až po drobné poranenia a zápaly. Tieto problémy nám vedia poriadne znepríjemniť život. Zvíťaziť nad nimi však môžeme aj bez návštevy lekárne a užívania predpísaných tabliet. Základ vašej lekárničky treba hľadať v prírode.

Prechladnutie a kašeľ

Ak vás trápi neutíchajúci kašeľ, stavte na zázvor. Pripravte si nápoj, ktorý kašeľ utíši. Zmiešajte lyžičku nakrájaného koreňa zázvoru s 1-2 lyžicami medu, trochou citrónovej šťavy a so šálkou horúcej vody. Pravidelne pite 3 až 4-krát denne.

Nachladnutie zaženie do kúta šťava z cesnaku alebo cibule. Nakrájajte nadrobno pár strúčikov cesnaku, prípadne jednu cibuľu, zalejte medom a nechajte lúhovať dve hodiny. Užívajte po lyžičkách v priebehu celého dňa.

Skvelým bojovníkom proti prechladnutiu je rastlinka echinacea v kombinácii s vitamínom C. Užívajte sirup alebo kvapky.

Bolesť hrdla

Zmiešajte čerstvú šťavu z citrónov s medom. Je to jeden z najlepších liekov proti bolesti.

Kloktajte slaným roztokom. Dve polievkové lyžice soli rozmiešajte v šálke horúcej vody a počas dňa viackrát kloktajte.

Skvelým kloktadlom pri bolesti hrdla je tiež zmes medu, cukru, octu a cesnaku. Pripravíte si ho jednoducho: zohrejte lyžicu medu a hnedého cukru s tromi polievkovými lyžicami octu. Pridajte nakrájaný strúčik cesnaku a nechajte vylúhovať. Vychladnutou šťavou kloktajte 3-krát denne.

Bolesť ucha

Zohrejte malé množstvo olivového oleja a naneste ho na vatu, ktorú si vložte do ucha.

V zohriatom olivovom oleji nechajte chvíľu lúhovať strúčik cesnaku. Následne si olej kvapnite do ucha a zakryte vatou.

Štípance

Uštipol vás hmyz? Bodnutie zvykne nepríjemne svrbieť. Pokožku upokojíte levanduľovým olejom, ktorý nanesiete priamo na postihnuté miesto.

Pomôže aj pasta zo sódy. Zmiešajte čajovú lyžičku kuchynskej sódy s menším množstvom vody alebo s octom na kašu, ktorú natriete na pokožku.

Ak vás uštipla včela alebo osa, priložte si na štípanec prekrojenú cibuľu.

Poranenia pokožky

Menšie poranenia a škrabance na koži účinne vydezinfikuje cesnak a cibuľa. Cesnak vyniká antiseptickými účinkami a cibuľa je antibakteriálna. Ak ich budete prikladať na poranené miesto, ranky zostanú čisté a zbavíte ich choroboplodných zárodkov.

Levanduľový olej zabráni vzniku jaziev. Natrite ho priamo na ranku na koži alebo na popáleninu.

Nevoľnosť po konzumácii alkoholu

Na nepríjemnú opicu pomôže banán, ktorý zmiešate so sójovým mliekom a čistou ovocnou šťavou. Táto zmes upokojí žalúdok a účinne absorbuje toxíny, ktoré vznikli pitím alkoholu.

Ak ráno najskôr zjete dve jablká, doplníte stratené vitamíny a zároveň znížite dehydratáciu tela.

20. apríla 2017