Bôrická cesta 107, 010 01 Žilina
+ 421 911 151 488

Kapsuly, sirupy alebo tabletky – Ktorá forma je pre mňa vhodná?

Výživové doplnky sú vhodnou voľbou, ako si doplniť potrebné množstvo vitamínov a minerálov, ak ich v strave konzumujeme málo, alebo nášmu organizmu z rozličných príčin chýbajú. Navyše, dnešná doba plná zhonu a stresu spôsobila, že ľudské telo potrebuje väčšie množstvo týchto látok, než tomu bolo v minulosti. Vitamíny a minerály si môžeme dopĺňať v rôznych formách – pevnej, práškovej i tekutej. Popularite sa tešia kapsule. Rozličné formy doplnkov však obsahujú aj odlišné množstvo aktívnych látok. Viete, aký je medzi nimi rozdiel a aká forma je vhodná pre vás?

Tekuté výživové doplnky
Vitamíny, minerály a ďalšie aktívne látky v tekutej forme sú ideálne najmä pre tých, ktorým robí problém prehĺtať tabletky alebo kapsule, ako aj pre deti. Ide predovšetkým o sirupy, kvapky a tinktúry, ktoré sa vďaka svojej kvapalnej podobe veľmi ľahko užívajú. Výhodou je aj možnosť zmiešať ich s jedlom alebo nápojmi.

Vitamíny v prášku
V práškovej forme je azda najznámejšie užívanie vitamínu C, avšak na trhu sú i mnohé ďalšie vitamíny. Prášok je veľmi účinný, pretože neobsahuje žiadne iné vedľajšie prísady. Je najvhodnejším typom výživového doplnku predovšetkým pre alergikov.

Tabletky
Sú najviac zastúpenou formou výroby výživových doplnkov, pretože sú najpraktickejšie. Ich plusom je i to, že je možné dlhodobo ich skladovať. Vždy si na obale alebo v príbalovom letáku zistite, aký podiel aktívnych látok tabletka obsahuje. Tabletky sú vhodné pre všetkých (riaďte sa však typom doplnku, príbalovým letákom, alebo sa poraďte s lekárom).

Kapsuly
Sú podobné tabletkám, ale nehádžte ich spolu do jedného vreca. Kapsuly sú mäkšie telieska rôznej veľkosti a rozličných tvarov. Ich výhodou oproti klasickým tabletám je, že ich obsah môže byť tuhý, tekutý, práškový alebo môže mať konzistenciu pasty. Môžu sa skladať z jedného, alebo z viacerých liečiv a aktívnych látok. Zložky sa vyberajú a kombinujú presne na mieru podľa toho, aký cieľ majú výživové doplnky dosiahnuť. Popularite sa tešia výživové kapsuly s obsahom čisto prírodných látok, ktoré vynikajú synergickým efektom. Kapsuly sú tiež vhodnou formou v prípade výroby vitamínov, ktoré sa rozpúšťajú v tukoch.

Ako zistiť, ktorá forma je pre vás tá najvhodnejšia?
Najlepšie je zaexperimentovať a vyskúšať všetky – tekuté, práškové i kapsuly či tabletky a pozorovať, ako na ne vaše telo reaguje. V niektorých prípadoch (pri vysoko citlivých ľuďoch) môže kvapalina spôsobiť negatívnu reakciu, preto treba vyskúšať inú formu.

18. apríla 2017