Bôrická cesta 107, 010 01 Žilina
+ 421 911 151 488

Bazény neprajú našim nechtom. Pozor na mykózu

S teplým slnečným počasím sa neodmysliteľne spája pobyt na kúpaliskách či pri jazerách v prírode. Hoci nás slniečko doslova ťahá k vode, nepodceňujte jej silu. Aj voda totiž môže byť dobrým sluhom, ale zlým pánom. Nechtová mykóza si potom ľahko vypýta svoju daň.

Keď nechty bijú na poplach
Krásne a zdravé nechty sú snom každej ženy, preto by sme im mali venovať zvýšenú starostlivosť. Platí to nielen v zime, keď nám ruky štípe mráz, ale aj v lete na kúpaliskách pri bazénoch. Vlhké a teplé prostredie totiž vytvára ideálne podmienky pre vznik plesní, ktoré sa môžu vyskytovať aj v oblasti nechtov. Hovoríme o nechtovej mykóze, ktorá najčastejšie postihuje nechty na nohách. Veď si len spomeňte na poslednú návštevu kúpaliska, kde nejedna žena chodí bosá popri bazénu, prípadne iba v ľahkých žabkách. Najlepšou prevenciou je dôsledná hygiena a pravidelná starostlivosť.  Ak sa vám mykóza predsa len nevyhla, nastupuje vhodná liečba. Čo teda robiť?

Zatočte s ňou
Ak nie je postihnutá viac ako tretina nechtu, môžete s mykózou bojovať aj sama. Siahnite po antimykotikách, pretože tie obsahujú účinnú látku bifonazol, ktorý proti plesniam bojuje. Osvedčilo sa používanie antimykotík spolu s prostriedkami na zmäkčenie nechtov, čím liečivám uľahčíte prienik do vnútra nechtov. Tieto prípravky sú dostupné vo viacerých formách – ako lak, krém alebo roztok. Ak sa vám niečo nezdá, prípadne je zjavné, že pleseň postihla väčšinu povrchu nechtu, alebo viac nechtov, nebojte sa s problémom zájsť k lekárovi. Pravdepodobne vám taktiež odporučí špeciálne krémy či roztoky na natieranie nechtov, tie však doplní o užívanie systémových antimykotík. Majte na pamäti, že plesne sa rady a ľahko šíria, preto dbajte o dostatočnú a dôslednú hygienu po každej návšteve kúpalísk.

Skvelou voľbou pri rozličných druhoch kožných problémov sú prírodné oleje zo semienok a jemných výhonkov.

19. mája 2017